Strona główna | Polityka Prywatności | Kontakt
                                            


Włosy

Włosy powstają w mieszku włosowym. Rosną około 1 cm na miesiąc, tworząc długie łodygi. Najdłużej żyją 8 lat. Każdy włos przechodzi przez 3 fazy: anagenu, czyli wzrostu (2-8 lat), katagenu czyli zanika błona otaczająca mieszek (2-8 miesiące) i telogen, czyli spoczynek (2-5 miesiące) po tej fazie wypada. Jednocześnie z tego mieszka wyrasta kolejny nowy włos.

piękne włosy

Włosy mają w sobie wielką siłę. Jeden choć cieniutki potrafi udźwignąć stugramowy ciężarek. Jest niesamowicie elastyczny, rozciągnięty o 1/3, wrócą do pierwotnego kształtu. Ta moc jednak nie chroni ich przed słońcem, wiatrem, morską wodą, klimatyzacją czy wiatrem. Włosy bardzo łatwo zniszczyć, źle dobrane kosmetyki, farby do włosów, preperaty do trwałej mogą zniszczyć zewnętrzną powłokę włosa tzw łuskę która ma zadanie ochrony. W zdrowym włosie te dwie powłoki ściśle do siebie przylegają, gdy ulega zniszczeniu włos otwiera się i chłonie wszystkie zanieczyszczenia. Włosy wówczas tracą blask i jedwabistość.
Jeżeli zapomominasz o bieżącym dokarmianiu i pielęgnowaniu, zaczną przypominać watę, będą suche i bez życia. To pierwsza oznaka, że potrzebują natychmiastowego ratunku. Dzięki nowoczesnej i co raz bardziej rozwijającej się technologii w drogeriach można znaleźć kosmetyki do pielęgnacji każdych włosów. To bardzo istotne, bo piękne włosy to jeden z największych zalet Twojej urody. Prawidłowa pielęgnacja włosów, polega na doszukaniu się istotnej przczyny ich stanu. Nowoczesne kosmetyki, są precyzyjnie dostosowane do potrzeb włosów. Nie używaj źle dobranych preparatów, możesz je niepotebnie obciążyć, np. regenerująca intensywnie odżywka , która przeznaczona jest do zniszczonych włosów częstym rozjaśnianiem nie jest potrzebna cienkim lecz z natury zdrowym włosom. Nadwyżka składników regenerujących pozbawi puszystości. Cienkie włosy najlepiej pielęgnować preperatami opracowanymi specjalnie dla nich.

Grubość, gęstość i kolor włosów to cechy wrodzone. Natura niczego nie daje nam raz na zawsze. Rzadko obdarza Nas gęstymi i puszystymi puklami. Naukowcy, a szczególnie Ci łysi głoszą że niedługo wszyscy stracą włosy, ponieważ ich istnienie w dzisiejszych czasach nie ma żadneog uzasadnienia biologicznego. Pierwotnie chroniły ludzkie głowy przed zimnem, upałami oraz odstraszały przeciwnika, dziś nie ma takiej potrzby. Jest za to inna istotna zaleta włosów - ponad 40% ludzi używa ich do flirtowania. Kobiety zalotnie owijają je wokół palca, przygryzają lub poprawiają. Mężczyźni na widok pięknej kobiety przeczesują swoje kosmyki palcami. Miejmy nadzieje, że natura będzie na tyle łaskawa i Nas nie pozbawi tak cennego daru.

Prawdą jest, że problem wypadania włosów staje się co raz bardziej powszechny. Razem z włosami tracą swoją atrakcyjność i wiarę w siebie. Każdy boi się utraty włosów lecz popełniamy wobec nich mnóstwo błędów.
Przykład:
Pani M schudła 8 kg w ciągu miesiąca, około 6 miesięcy później pojawiły się pierwsze problemy z włosami - zaczęły wypadać garściami.
Nic dziwnego, włosy potrzebują stałej ilości białka, mikroelementów i białka. Niedożywione kruszą się, tracą blask i w najgorszym razie wypadają. Nie wypadają nadmiernie z dnia na dzień. Ten proces jest zależny z faz ich rozwoju. Prawie 80% włosów znajduje się w fazie wzrostu, a ponad 18 % w fazie spoczynku. Na co dzień tracimy ok 100 włosow dziennie, lecz na ich miejscu pojawiają się nowe. Jeśli wypada ich więcej, jest to oznaka że uległa skróceniu faza w której włos rośnie.
Zanim stwierdzi się, jakie są przyczyny wypadania włosów, zaleca się zrobienie kilka badań.
Wiele osób które zostały dotknięty przez ten problem, nie zdaje sobie sprawy że problem leży głównie w przeszłośći. Kobiety często odchudzające się , obficie miesiączkujące lub wegerianki mogą cierpień na niedobór żelaza - zaleca się zrobić badania morfologii.
Innymi ważnymi mikroelemenami są cynk i magnez. Nie każdy wie, że kawa w nadmiernych ilościach szkodzi, gdyż wypłukuje z organizmu niezbędny magnez. Niski poziom cynku mogą mieć natomiast osoby cierpiące na zaburzenia układu pokarmowego. Stosowanie cynku należy skonsultować z lekarzem, gdyż łatwo go przedawkować a z tym się wiązą jeszcze większe problemy które mogą nam zaszkodzić. Gdy w naszym organiźmie jest za dużo cynku, wypiera go miedź, co prowadzi do anemii. Jeśli mamy anemię, mogą być mało pomocne preperaty na wzmocnienie włosów bez recepty, niezbędne będą leki które przepisze lekarz.

Bardzo ważne i równie wpływające na na włosy jak brak witamin i mikroelementów jest to jak je pielęgnujemy i myjemy. Włosy potrzbują odpowiedniego szamponu i preparatów wzmacniających. Nadają połysk oraz zamykają łuski włosów, co chroni przed uszkodzeniami z zewnątrz:gorące i suche powietrze, działanie suszarki lub prostownicy. Powinno suszyć je letnim nawiewem, a przy rozczesywaniu nie szarpiąc. Nie będzie z tym problemu, jeśli po każdym umyciu użyje się odżywki. Od czasu do czasu warto użyć silniejsze preparaty np maski pielęgnujące. Używaj jest raz na tydzień na około 15- 3o min. Najlepiej nałóż ją podczas gorącej kąpieli w wannie, gdyż ciepły powietrze stymuluje jej działanie.

Jak najprościej zbadać stan włosów? Do wyboru masz: konsultacja z fryzjerem, skorzystanie z diagnostyki komputerowej lub przeprowadzenie autotestu.
Diagnoza komputerowa, najczęściej przeprowadzana jest w drogeriach firm kosmetycznych, które produkuje specjalistyczne kosmetyki do włosów. Dzięki specjalnej aparaturze, powiększa się włosa do takiego stopnia aż ujrzy się dokładnie jego stan. Specjalista który wykonuje takie badanie, doradzi jakich preparatów używać. Jeżeli nie planujesz fachowego badania możesz skorzystać z poniższego samodzielnego testu który określi formę włosów:

AUTOTEST KONDYCJI WŁOSÓW
Na początek wyrwij z czubka głowy dwa włosy:)
1.Włosy połóż obok siebie, tak by koniec jednego był na początku drugiego. Jeżeli końcówka włosa jest cieńsza i jaśniejsza, jest to oznaka, że ta część uległa zniszczeniu.
2. Na papierze rozsyp cienką warstwę mąki i przeciągnij przez nią włos. Jeśli włos zrobił się cały biały, oznacza, że jest uszkodzony. Po każdym myciu dokładnie spłukuj włosy i regularnie używaj preparat (odżywkę) do zniszczonych włosów. Zrezygnuj z suszarki, układaj włosy, gdy bedą prawie suche.
3.Jeden Włos przeciągnij miedzy kciukiem a paznokciami. Gdy zakręci się w spiralkę, rzuć go do miseczki z wodą. Z zegarkiem w ręku sprawdź ile czasu potrzebuje, żeby się rozprostować. Jeśli włos z trudnością skręca się lub w ogóle nie chce się skręcić, albo w wodzie rozkręca się ponad 60 sekund, ozacza to, że jest bardzo zniszczony farbowaniem lub słońcem

ZASADY JAK UTRZYMAĆ PIEKNE WŁOSY:
- wybieraj szampony i odżywki z tej samej serii
- zapamiętaj, że zampony dobieramy do skóry głowy, a odżywki do włosów
- unikaj suszenia gorącym strumieniem powietrza
- co miesiąc lub dwa podcinaj końcówki u swojego dobrego fryzjera
- używaj odżywki w sprayu do końcówek
Fryzury.sekrety-urody.net © 2007-2011